tbonomi68 tbonomi68
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store owner wants to develop a new snack mix by mixing chocolate and trail mix. How many pounds of chocolate costing $17.50 per pound should be mixed with trail mix costing $3.40 per pound to create a 32 lb mixture worth $9.57. (Round to the nearest pound.)

Respuesta :

Otras preguntas

What is the unit rate of 40 meters in 16 seconds?
What were the Federalist Papers?
When you take a deep breath before diving underwater, air is forced into your lungs by the contraction of your.. -alveoli -lungs -diaphragm -heart
what does mechanical digestion in the stomach involve ? ( 1point ) A. absorption of nutrients by villi B. pepsin and bile C. smooth muscle contractions D. bile
Define the 2 properties of matter that determine its state
Tim wants to rent a bike at the state park. It costs $3.95 per hour for the first 4 hours.After 4 hours, the cost is $2.50 per hour. How much would it cost Tim
why do people keep secrets?should we keep secrets?
What were the Federalist Papers?
Which is an effective way to manage stress? Practice multitasking. Eat a high-protein diet. Keep an active calendar. Maintain a regular sleeping schedule.
Define the 2 properties of matter that determine its state