hrt4bin hrt4bin
  • 21-09-2022
  • Chemistry
contestada


8. A 9.7 ounce milk shake costs $3.45. There are 16 ounces in a pound. Determine the cost of a 5.5kg milkshake.

(454g per pound)
(10^-3 kilo unit = 1 unit)

8 A 97 ounce milk shake costs 345 There are 16 ounces in a pound Determine the cost of a 55kg milkshake 454g per pound 103 kilo unit 1 unit class=

Respuesta :

Otras preguntas

What is the value of f(4)in the function below? F(x)=1/4•2^x
What line of longitude forms the other half of the prime meridian
To become a member at a local nature preserve, applicants must pay an initiation fee of $150 plus their yearly membership dues, as shown in the graph. What is t
Which Latin American countries had a military coup supported by the United States to remove Salvador Allende from power? A. Nicaragua B. Argentina C. Mexico D.
Do you think nationalism has had more of an positive or negative impact on the world
How did the economic role of women change during the civil war
If f(x) = 5x3 – 2 and g(x) = x+1, find (f - g)(x).
after World War I how did New theories about science differ from past ideas
(1/9)^2n=27n what is the answer
When I first started at Hidaya I hated wearing the hijab. I found it itchy and I absolutely despised wearing it during gym class. I also thought it looked awful